Saturday, June 23, 2018

Bebek Hastane Çantasını Hazırlarken Mutlaka Almanız Gereken 10 şey

Hayatınızın en özel 9,5 ayını tamamlamadan önce yapmanız gereken onlarca iş arasında hepimizin aklında bebeğimizle kavuşmaya giderken yanımıza alacaklarımızı planlamak var. Bazılarımız bu "hastane çantası" organize etme işine gebeliğin 6.ayında giriştiği olsa da çoğunluk benim gibi 30lu haftaların ortasında telaşla hazırlıklara başlayabiliyor. Hastane çantası ve bebeğin ilk kıyafetlerinin seçimini 30lu haftaların başlarında bitirmenizi öneririm. Son zamanlarda ağırlaştıkça gezmek zor olabiliyor, ayrıca erken doğum yapma ihtimalini de göz ardı etmemek lazım.

Hastane çantasında olması gereken 10 şeyi özetleyerek işe başlamak istiyorum. Bu konuda fazla türkçe blog yazısı bulamadığım için yeni anne adaylarına faydam olsun.

1-Hastane çantasının kendisi: Eveeet tabii ki öncelikle herşeyi içine koyacağınız bir çantaya ihtiyaç var. Ben sert plastikten kabin boy bir valiz tercih ettim. Çekçekli olduğu için taşıması kolay oldu. Ayrıca çok küçük bir çanta almanızı önermem çünkü içinde herşey birbirine karışabilir. Siz doğum yapacağınız için yanınızda gelmesini planladığınız en az 1 kişiye neyi nereye koyduğunuzu gösterin ki son anda herşeyi döküp saçmak zorunda kalmasınlar:)

2-Minik hurçlar veya organizatörler: Çantanızın içinde hem sizin hem de bebeğinizin eşyaları olacağı için hepsinin birbirine karışmaması için sonrasında da kirlilerin temizlerle karışmaması için minik hurçlar çok işime yaramıştı. Miniso'dan kirli torbası adı altında satılan fermuarlı modelleri tercih etmiştim. Siz de benzerlerini çoğu yerde bulabilirsiniz.

3- Bebek için bakım çantası: Her ne kadar hastane çantanız olsa da çıkış için bir takım giysi, body, çorap,alt açma bezi, bebek bezi, pamuk, pişik kremi, biberon, emzik gibi malzemeleri koymak için sonrasında da kullanacağınız bebek bakım çantasını önceden seçip hastaneye de götürmek iyi olacaktır. Ben halen kullandığım Mothercare'den aldığım SkipHop marka forma çantamdan memnun kaldım.

4- Bebeğin ilk giysileri: Doğum sonrası bebeğinizi giydirmeleri için vereceğiniz kıyafetleri seçmek zor bir iş olabiliyor. Bebeğiniz eğer çok iri bir bebek değilse yenidoğan hastane çıkışı setleri ilk günlerde kurtarıcı olacaktır. Ben aziz bebe ve Andy woo'dan 1'er adet 10'lu hastane çıkışı seti almıştım. Bu setlerin avantajı içerisinde çıtçıtlı body'sinden çorabına, şapkasına, tulumuna ve battaniyesine kadar herşeyin bulunması. Ancak zıbın gibi benim hiç kullanmadığım gereksiz parçalar da var. Nil 3kg doğduğu ve sonrasında da her bebek gibi bir miktar kilo kaybettiği için 1 ay kadar yenidoğan kıyafetlerine ihtiyacımız oldu. Bu süreçte Carter's'ın 3lü takımları en çok kullandığım kıyafetleri oldu. Halen Carter's marka çoklu setleri Nil için almaya devam ediyorum. Takım oldukları için ne giydirsem diye düşünme ihtiyacım olmuyor. Emzirecek olsanız bile yanınıza 0 numara bir biberon (0 numara sadece e-bebek-joker gibi mağazalarda bulunuyor, yine Avent'inki güzel ya da Dr.Brown ve Medela Calma) ve yenidoğanlar için formül süt ayrıca alıştırmak isterseniz birkaç çeşit emzik koyabilirsiniz.
Bebek için genel olarak:
2 adet hastane çıkışı takımı
Bebek çorabı (eldiven olarak da kullanabilirsiniz)
Mevsime göre penye battaniye yada mislin bez
0 numara yada 4kg üzerinde doğacaksa 1 numara bebek bezi
Alt açma örtüsü
Kare alt açma pamuğu
Pişik önleyici krem(Desitin veya Sudokrem olabilir. Pişik olması durumunda ise Oksizinc'ten memnun kaldık) p.s: 3 aydan sonra hafif kızarıklıklarda kantaron yağı sürmeye başladık gayet memnunuz.
Biberon (tercihen 0 numara uçlu anti-kolik özellikli bir biberon)
Mama/Formül süt (ihtiyaç olması ihtimaline karşı)
Emzik (Avent soothie ya da bizim favorimiz Chicco emzik)

5-Hijyen ürünleri: Çoğu hastane odası gayet temiz ve otel gibi olsa da hastanede duş almanız gerekirse ya da tuvalet konusunda takıntılı biriyseniz seyahat boyu ürünlerden satın alabilir ya da kendi ürünlerinizden bir miktar seyahat boyu şeffaf şişelere doldurabilirsiniz.Böylece alıştığınız duş jeli, şampuan, roll-on, yüz yıkayıcınız, diş fırçanız, diş ipiniz ve macununuz yanınızda olur sizde kendinizi evinizde hissedersiniz:) Tuvalet hijyeni için Rossmann'da Domol markasının pratik temizleme mendilleri ve dezenfektan spreyini alıp yanınızda götürebilirsiniz.

6-Annenin ihtiyaçları: Doğum sonrasında giyeceğiniz geceliğiniz ile işe başlamanızı öneririm. Yaz-kış farketmez geceliğin kolları kısa olsun çünkü hastanede kaldığınız süre boyunca damar yolunuz açık olacağından uzun kollu ile durmanız pek mümkün olmayacak. Normal doğum yapacaksanız ameliyat kıyafetlerinin arkası açık olduğu için ince bir sabahlık alırsanız koridorlarda yürürken rahatsız olmazsınız. Yine normal doğum planlıyorsanız ve gecelikle rahat edemiyorsanız 1 adet hamile pijama takımı da alabilirsiniz.
Ayağınızda hastane terlikleriyle rahat edememeniz olasılığına karşın sevdiğiniz ve rahat ettiğiniz bir terlik koymanız sizi hem rahat ettirecek hem de evde gibi hissettirecektir.
İç çamaşırı olarak e-bebek gibi bebek mağazalarında bulunan hamile külotlarından 2-3adet almanız gerekiyor. Çoğu hastane doğum sonrası kanamalar için hazırlanmış steril bezler verse de maxi boy pede ihtiyacınız olacak.
Emzirmeyi düşünüyorsanız emzirme sütyeni(GeBe'deki penye üçgen şeklinde açılan yada H&M'inkilerden) yada mevsime göre atletli olan modellerden (H&M'dekiler çok güzel) 2-3adet alıp yanınıza koymayı unutmayın. Yine emzirecek anneler için göğüs ucu bakım kremi, göğüs kalkanı (avent'inki müthiş), göğüs pedi, ihtiyaç olması durumunda kullanmak üzere plastik göğüs ucu koyabilirsiniz.
Hastane çıkışı için kullanmak üzere en pratik makyaj malzemelerinizi ve bakım ürünlerinizi yanınıza aldıktan sonra, kıyafet seçiminizi yapın ancak ne türlü doğum yapacak olursanız olun gebelik öncesi kıyafetlerinize girmeniz zor olacağı için gebelik kıyafetlerinden seçmenizi öneririm.

7-Bebeği eve götürmek için puset ve bebek arabası: Zaten her halükarda almak durumunda olduğunuz bebek arabasının yenidoğanlar için uygun pusetiyle beraber hastaneye gitmeniz çok önemli. Eve dönerken bebeğiniz güvenliği için mutlaka arabaya kemer yada isofix ile sabitlenen bir koltuk kullanmanız gerekiyor. Bizim bebek arabamız ve pusetimiz Cybex marka. Arabamız Mios ve onun üstüne uyumlu olan CloudQ pusetimizi doğumdan itibaren kullanıyoruz.

8-Teknolojik gereksinimler: Hastanede 1-2 gün kalacağınız hesaba katarsak telefonunuzun şarj aletini veya güç kaynağını; hatıralarınızı kaydetmek için varsa fotoğraf makinenizi ve şarjını yanınıza almayı unutmayın.

9-Babanın ihtiyaçları: Eğer hastanede refakatçi olarak eşiniz kalacaksa onun için de küçük bir köşe ayırmayı unutmayın. Eşiniz için bir eşofman takımı, terlik, ufak bir kişisel bakım çantası almanız iyi olur. Eğer sizinle geceyi geçirecek kişi bir başka akrabanız ise önceden onun da kendisi için birşeyler hazırladığından emin olun.

10-Çantanız: Evet tabii ki doğum masraflı bir iş ayrıca resmi prosedürler için kimliğinizin, kartlarınızın ve gerekliyse bir miktar nakitinizin olduğu çantanızı almayı o telaşta unutmayın. Çantanız yeterince büyükse içerisinde bir şeffaf dosya da bulundurabilirsiniz. Hastanede bebek ile ilgili yapılan test ve aşıların yazılı olduğu evrakları, ödeme detaylarınızı ve faturalarınızı kaybetmemek için tek bir dosyada toplayabilirsiniz. Hastanelerde yeni doğanlara rutin olarak K vitamini ve Hepatit-B aşısının 1. dozu yapılmakta. Ayrıca sağlık bakanlığı işitme testi de istediği için bu test ve aşılara ait evrakları bebeğinizin sağlık dosyasında saklamalı ve her tıbbi girişimde ve rutin kontrollerde bu dosyayı yanınızda taşımalısınız.

Bu yazıyı yazmayı uzun süredir istesem de bebeğimin 6.ayının dolmasıyla beraber yayınlamak kısmet oldu. Anneliğin ilk 3 ayı özellikle de kolik ve uykusuz bebeği olan anneler için zorlu geçebiliyor. Yepyeni bir hayata ve düzene alışmanız, alışkanlıklarınızı unutup yeni bir bireye göre tüm hayatınızı yeniden organize etmeniz zor olabilir. Her türlü zorluğa rağmen miniğinizle heyecanlı bir serüven sizi bekliyor. Gün geçtikçe birbirinizi tanıyacak ve sürekli değişen rutininizi seveceksiniz. 
Anne-bebek ile ilgili temel yazılar gelsin isterseniz yorum bırakın lütfen:)

Sevgiler
ASUDE&NİL

1 comment:

the creation of beauty is art. said...

That luggage looks really great! Hope you are having a wonderful weekend.
the-creationofbeauty.blogspot.com