Friday, March 30, 2018

BU KIZIN ÖYKÜSÜ“BU KIZIN ÖYKÜSÜ” 

Türkiye'de kadın olmak zor, bunu hepimiz biliyoruz. Kadına yönelik yaşanılan şiddet gün geçtikçe artarken, hayallerimizin peşinden koşmaya, hedeflerimize ulaşmak için belki biraz daha fazla motivasyona ihtiyacımız var. “Bu Kızın Öyküsü” biyografik belgesel serisi de tam olarak aradığımız bu motivasyon için hazırlanmış. Türkiye’den dokuz farklı genç kadının başka kadınlara ilham verebilecek etkileyici hayat hikayelerini, Elidor’un katkılarıyla Blu Tv'de ekranlara taşıyor. 22 Mart Perşembe günü yayınlananan ilk bölümünün ardından her perşembe yeni bölümleriyle de izleyiciyle buluşacak. 

Tasarımcı Begüm Cana Özgür,  fotoğrafçı Emel Ernalbant Bulgu, Kick Box – Muay Thai antrenörü Gözde Mimiko Türkkan, itfaiyeci Hülya Doğan, müzisyen Karsu Dönmez, milli atlet Mizgin Ay,  model Öykü Baştaş, balon pilotu Süreyya Karagöz ve milli paralimpik atlet Tuğçe Akgün’ün kendi anlatımlarıyla tanık olacağımız hikayelerin ortak noktası, hayatta kendi yolunu çizen, engellerin üstüne giden, kendi iç seslerini dinleyen, kendi dönüşümlerine çevrelerini de dahil eden kadınlar olmaları. Dokuz hafta boyunca ekrana gelecek serinin her bölümü bir Sezen Aksu şarkısının da yeni yorumunu içeriyor.

Bu Kızın Öyküsü toplamda dört aylık bir çalışma sonunda ortaya çıkmış. İki ayı ön hazırlık, iki ayı prodüksiyon ile geçen projenin tasarımını Sami Basut, yönetmenliğini Çağatay Kaya, proje geliştirme ve senaryo çalışmasını ise Zeynep Erekli üstlenmiş. Sırasıyla Bergama (İzmir), Beypazarı (Ankara), İstanbul’un yedi farklı semti, Mustafapaşa ve Ürgüp, (Nevşehir), Lamia (Yunanistan), Amsterdam (Hollanda) ve Mardin’de gerçekleştirilen çekimler; 11 kişilik bir ekiple her bir bölüm için beş günlük bir sürede tamamlanmış. Çekimler sırasında hem hikaye sahibi genç kadınları hem de ekibi en çok mutlu eden şey, hikayenin parçası olan insanların ve çevredeki insanların projenin kadınlara ilham verme amacını duyduklarında gösterdikleri içten destek olmuş.
  
Kısaca 'Bu Kızın Öyküsü’nde dokuz farklı kadın kendileri gibi, bildikleri ve inandıkları yolda, doğalarındaki gücü kullanarak hayatlarını başka kadınlara da ilham olacak hikayelere dönüştürmüşler. Bence bize de düşen bu hayatlardan ilham almak! Mutlaka izleyin derim.

No comments: