Tuesday, November 14, 2017

Hamilelikte Kullandığım Çatlak Kremleri

 Gebelik sürecinde çoğu kadın çatlaklardan korkar. Bundan korunmak için de piyasada çeşitli formlarda ürünler bulmak mümkün. Şu sıralar gebeliğin son ayının içinde bir anne adayı olarak benim bugüne kadar kullandığım ürünlerle ilgili tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Öncelikle çatlakların oluşma hızı ve sıklığı bence genetik faktörlerle yakından alakalı. Zira 6 yılda 20 kilo alıp sonra 1 yılda o kiloların 18'ini verdim. Bu süreçlerin hiçbiri bende bir tane bile çatlak yaratmadı. Bazı insanlar ise 2 kilo alıp verse bile çatlaklardan kaçamıyorlar. O yüzden ürünlerin de etkinliği kişiden kişiye çok değişir.
Ben çatlak kremi kullanmaya gebeliğin 16. haftaları civarında başladım ve çok da düzenli kullanamadım. Şu an 35inci haftamız bitti, her gün ya sabah ya akşam mutlaka krem sürüyorum. Henüz çatlama yaşamadım tabii bundan sonra ne olur bilemem:)
 Lierac Phytolastil Gel: Herhalde piyasadaki en çok satan çatlak kremi budur. Aslında benim bu kremle tanışmam çok yeni yaklaşık 15-20 gündür bunu sürüyorum. Öncesinde aşağıda bahsedeceğim Loccitane yağı kullanıyordum. 
Phytolastil'in en sevdiğim özelliği jel yapısında olması ve kokusunun nerdeyse olmaması. Özellikle gebelikte koku hassasiyeti yaşayanlar için bence çok önemli bir faktör. Nenmlendirmesini sevdim. Hızlı sayılabilecek bir sürede de emiliyor.
 Loccitane Supple Skin Oil: Gebeliğin ilk 3 ayından sonra aldığım bu yağı gebeliğin 16.haftasında düzenli kullanmaya başladığım bu ürünün içinde badem yağı ve bir takım başka bitkisel yağlar bulunuyor. Yağ olmasına rağmen hızlı emiliyor ve güzel nemli his veriyor. Ancak şişenin sonuna geldiğimde hem kendim kokusundan çok rahatsız olmaya başladım hem de her sürdüğümde eşim yine mi kremlendin diye mızmızlanmaya başladı. O yüzden de Lierac ile devam ediyoruz.
Ories çatlak bakım kremi: Eczacı bir arkadaşımın hediyesi olan bu krem katı yağ formunda. İçeriğinde kakao yağı, shea yağı var ve içeriği tertemiz. Minicik bir miktarını alıp avucumda ısıtıp karın bölgesine uyguluyorum. Kokusu müthiş ve çok yoğun nem veriyor. Bu kremle çok geç tanıştım ancak sadece çatlak için değil el bakımımda da çok güzel sonuçlar verdi. Gece ellerime sürdüğümde sabah yumuşacık oluyorlar! Tek problem 30ml olması. Gerçi katı yağ olduğu için daha az miktarı yetiyor ama yine de 75ml falan olmasını tercih ederdim.

Sonuç olarak çatlak kreminden mucize beklememek lazım ancak nemsizlik ve gerginliğin çatlak oluşumundaki rolünü unutmamak lazım. Bu noktada kozmetik ürünlerin faydası oluyor olabilir.
En nihayetinde önemli olan sağlıklı bir gebelik geçirip bebişlere sağlıkla kavuşmak:) Gerisini çok da düşünmemek lazım:)

Sevgiler
ASUDE

1 comment:

the creation of beauty is art. said...

These products look wonderful! Hope you are having a wonderful week so far :)
the-creationofbeauty.blogspot.com