Sunday, June 19, 2016

Hamilelik günlüğüm- Yapılan testler, taramalar, aşılar


Herkese merhaba! Bir baktım ki çok uzun süredir blog yazısı hazırlamamışım:(( Elimde de hazırda birkaç fotoğraf olduğunu görünce hem sizin merak ettiklerinizden hem de zaten anlatmak istediğim birkaç şeyden bahsedeyim istedim. Aslında hamilelik sürecimle ilgili youtube'daki Mutluyumçünkü kanalımızda çok daha aktifim. Hamilelik ile ilgili oraya birçok video ekledim ve yenileri de gelmeye devam edecek, hemen kanalın linkini ekliyorum: tık tık! Bu yazıyı okuyorsanız ve kanalımıza hala abone olmamışsanız, bilin ki size çok kırıldım:))) Çünkü bu hamilelik sürecimde, fakültedeki işlerim hala devam ederken, sosyal medyaya zaman ayırmak gerçekten özveri istiyor:) Ben sizleri çok sevdiğim ve kendimi iyi hissettiğim için yapıyorum paylaşımlarımı, ama sizlerden de destek görmek ayrı mutluluk veriyor. O sebeple kanala abone olmayan kalmasın lütfen:)
Hadi yazımıza başlıyoruz:) İnstagramdan bana çok soru geliyordu, şeker yüklemesi yaptırıp yaptırmadığımla, tenatoz aşısı ile, perinatologa görünüp görünmediğimle vs... ilgili. İşte şimdi hamileliğimin en başından başlayarak bazı şeyleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki yeni hamile olduğunu öğrenenler ya da hamile kalmayı planlayanlar vardır, bilgi paylaşımı bu süreçte çok önem kazanıyor o sebeple ben de size yazmak istedim.
Birincisi, folik asit almaya hamileliğimden önce başlayıp başlamadığım sorusu:) Hamile kalmadan önce folik asit kullanmıyordum, ama bu, bebek düşünmüyor muydunuz sorusunu da beraberinde getirebilir:) Hayır bir süredir düşünüyorduk, ama folik asit başlama gereği duymamıştım. Birazcık şöyle düşünenlerdenim, annelerimiz bize hamileyken folik asit mi kullanmış? Hayır:) O sebeple bebişkoyu öğrendiğim zamandan itibaren folik asit kullanmaya başladım. Sonrasında da 3. aya yaklaşırken doktorum omega 3, folik asit ve diğer gerekli mineral ve vitaminleri içeren iMom adlı bir gıda takviyesine geçmemi söyledi. Hala her gün bir tane onu kullanıyorum. Beslenmeme çok dikkat ettiğim için, kalsiyum ve demir değerlerimde bir düşme olmadı, ekstra bir mineral desteği kullanmam gerekmedi şu ana kadar. Şimdi ne kadar oldun derseniz, 35. haftaya girmemize çok az kaldı:)
İkincisi, hamilelikte yapılan ikili, üçlü testler ve detaylı perinatolog muayenesi. Ben hamilelikte anne adayının mümkün olduğunca sakin ve pozitif olmasından yanayım. Çünkü bu öyle bir süreç ki, bazen hiçbirşeye müdahale edemiyorsunuz, endişe etseniz bile hiçbirşey değişmiyor, bebişkoya boşu boşuna stres hormonu yüklüyorsunuz, eminim o da bunları hissediyordur. Bizim ailemizde herhangi bir genetik anomali ve sistemik hastalık olmadığı için, ve yaşım da 35 in üzerinde olmadığı için, doktorum düşük risk grubunda olduğumu söylemişti. Ama tabi ki artık rutine giren ikili testi ve ardından bebekte nöral tüp defekti olup olmadığını gösteren üçlü testleri yaptırdım. Bunları yaptırmak, eğer bir sorun var ise, hamileliğinize devam edip etmeme kararını vermeniz için önemli. Sonrasında ise, 20. haftada doktorum, bebeğin tüm organlarının incelenmesi için rutin olarak perinatolog muayenesi önerdiğini belirtti. Biz de yaptırdık tabi ki. Kadın doğum uzmanlarının, bazı tetkikler zorunlu olmasa da, bunu hastalarına söylemek gibi bir sorumlulukları var, ki ileride bir sorun yaşanır ise, hasta doktora siz böyle birşey söylememiştiniz demesin. Haklı olarak benim çok yakın arkadaşım olan doktorum sevgili Nagihan da detaylı perinatolog muayenesi yaptırabileceğimi ama şart olmadığını bana söyledi. Ben de kendisinin hamileyken yaptırıp yaptırmadığını sordum:) O evet deyince, onun muayenesini yapan doktora biz de gittik. Tabi ki, gelişen bir bebekte, çok minik organ varyasyonları görülebiliyor. Herşey gelişim sırsında mükemmel olmayabiliyor. Bizim tontikte de bazı içime kurt düşüren detaylara takılmıştı perinatolog, o sebeple iki hafta sonra bizi tekrar görmek istemişti. İşte o iki hafta, tontişko ve benim için çok zor geçti... Bu paragrafın başında dedim ya, annenin gerçekten sakin olması gerekiyor diye... O minnoş sizin karnınızda büyürken birşeye müdahale etme şansınız o kadar az ki.. Herşeyi olumlamak gerekiyor, ben de öyle yaptım. Tontikim çok sağlıklı ben ona çok iyi bakıyorum dedim kendime o iki hafta boyunca. Ne mutlu ki, iki hafta sonra o görünen bazı semptomlar ortadan kalkmıştı, herşey yolundaydı... Lütfen bu süreci yaşıyorsanız, ya da yaşamayı planlıyorsanız, pozitif olun, hayatta herşeye müdahale edemediğimizi, ve o müdahale edemediğimiz şeylerden birinin  de o karnımızda büyüyen mucize olduğunu hatırlayın, onunla konuşun, sevginizi hissedeceğini bilin. Hamilelik bir anlamda kabullenme süreci çünkü, yaşanacak ne varsa, hep iyi olmasını umsak da, buna istemediğimiz şeyler de dahil olabilliyor... İşte bu süreçte, kendinizde bulacağınız o güçle, herşeyi kabullenebilmek yolunuza devam etmenize yardımcı olabilecek en önemli şey:) 
Bir de bahsetmek istediğim şeker yüklemesi ve tetanoz aşıları... Bizim tontik ultrason ölçümlerinde biraz 'lakabı' gibi göründüğü için (özellikle bebeğin bel çevresi genişliği, bebeğin diyabet riski ile ilişkilendiriliyor) doktorum şeker yüklemesi yaptırmamız gerektiğini söyledi. Ben de tabi ki kabul ettim. 75 cc lik dekstroz çözeltisini aç karnına içtim (oh mis, gazoz içemeyeli aylar olmuştu, özlemimi giderdi).  Ama tahmin ettiğimiz gibi oldu, şeker yükleme sonrası bile şekerim normal sınırların üzerine çıkmadı. Zaten tatlı ile aram yoktur biliyorsunuz, ama hamilelik diyabeti beslenme ile çok ilgili olmayabiliyor. Genetik faktörler de risk yaratabiliyor. Neyse ki bizde herşey normal çıktı. Ama ne olursa olsun, öncelikle doktorunuz öneriyor ise atlamayın yaptırın derim. Televizyonda bilmem kim demiş, şurdan duymuş, internette okudum iyi değilmiş gibi şeylere pek önem vermeyin. Zira herkes kendi tecrübeleri ya da duydukları ile doktor kesilmeye çok meraklı bizim toplumumuzda:)) Son olarak da tetanoz aşısından bahsedeceğim. Hamilelikte 20. ve 27. haftalarda iki kez olmak öneriliyor bu aşıyı. Ama ben diş hekimliğinde öğrenciyken tetanoz aşısı olmuştum. Yani çocukluğumdan sonra, yakın zamanda aşılanmam vardı. O sebeple doktorum bana sadece 27. haftada tek doz önerdi, ben de öyle yaptırdım. Bu aşıyı yaptırırken dikkat edeceğiniz şey, sağlık ocağında yaptırıyor iseniz, aşının difteri-tetanoz bir arada olması yüksek olasılık. Onun farkında olun. Zira hamilelikte eğer çocukken zaten aşılanmışsanız, difteri aşısı olunması gerekmiyor. Ama bir süredir tek başına tetanoz aşısı getirilmiyormuş ülkemize, en azından benim yaptırmak istediğim dönemde öyle olduğunu öğrenmiştim. Aşı zayıflatılmış mikrop içeriyor biliyorsunuz, ve sonrası halsizlik ve yorgunluk olabiliyor. Sadece tetanoz olmak varken bir de ona difteri mikrobu eklenince, aşı sonrası yaşayabileceğiniz post operatif dönem zorlaşabiliyor. O nedenle ben de eczanaleri araştırıp sadece tetanoz aşısı buldum ve onu yaptırdım. Bu konuda da bu bilgiyi sizinle paylaşmak istedim.
Çok uzun yazdım yine:)))) Merak ettikleriniz olursa mutlaka yorum bırakın, hatta yazıyı severseniz de yorum bırakın:) Yazıyı yayımladıktan sonra yorum gelmiş mi diye baktığımda, sizden gelen satırları okumak çok güzel oluyor) Bana bol pozitif enerji gönderin, çünkü doğuma az kaldı. Bebişko sayesinde göbeğim deniz topu boyutlarına ulaştı ve günbegün daha çok büyüyorum:)))) Sizi çok seviyorum, ve her seferinde bunu yazmayı da:))) Öpüyorum çok, sevgiler!
Ne giydim:
Bluz: Zara SS 16' burada
Pantolon: Zara SS 16' burada
Çanta: Mutluyumçünkü Shop SS 16' burada
Ayakkabı: Victoria SS 16' Tükenmiş ama benzeri burada
Gözlük: Rayban round mirror burada
Saat: Daniel Wellington burada

                          Sevgiler, Cocobolinho

18 comments:

Anonymous said...

Sevgili Coco motivasyonum ne zaman düşse senin profiline giriyorum bana o kadar iyi geliyorsun ki.:)) Başka insanların hayatına dokunabilmek cok guzel olsa gerek.:)iyi ki seni tanimisim.;)Tontigide saglikli bir sekilde kucagina alman dilegi ile cok opuyorum.:))

Unknown said...

Tatlı cococum 💜 bende 21 haftalığım henüz :) merak etme herşey harika ve yolunda geçicek... Tüm dualarımız seninle, muhteşem deneyimler ve bilgiler için teşekkürler 😘

bluedaisy__ said...

Enerjinize ve tarziniza hayranim.merakla takip ediyorum sizi. Hamilelikle hic alakam yok ama bunu bile severek okudum. Cok aydinlatici olmus :)

Prima Donna said...

Çok güzel iç ferahlatan bir yazı olmuş. Hakikaten elimizden geleni yaptıktan sonra strese ne gerek var:)sağlıkla alalım bebeklerimizi kucağımıza.

Unknown said...

Çok tatlı.bir anne olacaksın eminim inşallah sağlıklı huzurlu bir şekilde alırsın kucagina

Kancer said...

Çok güzel bir yazı olmuş. Aklıma takılan noktalar vardı. Mesela tetanoz aşısı yaptırmalı mıyım diye sürekli düşünüyordum. Çünkü doktorum kararı bana bırakmıştı. Daha önce hiç tetanoz olmadığım içinde çekiniyordum açıkcası. Ama sayenizde içim ferahladı. Çok teşekkür ederim :)

Anonymous said...

çook tatlısınız umarım bebeğiniz sağlıkla gelir siz onu zaten mutlulukla büyütürsünüz :)
Enerjiniz hiç eksilmesin sizi çoookkk seviyoruuummm :)

sevilay altan said...

Yazdıklarınızı keyifle okuyorum bu yazı da hamilelik hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için faydalı olacaktır bunun için teşekkürler.
Bu arada aklıma takılan bir şeyi de söyleyeyim hamileyken annelerimiz folik asit mi kullanmış diyorsunuz ya bence bu bakış açısı çok yanlış yerlere götürebilir. Çok önceden sezeryan da yokmuş mesela doğumu uzayan bebekler yok yere beyin hasarıyla doğmuşlar. Bazı anneler "eskiden sezeryan mı vardı" diye düşünerek sezeryanı reddedebilir mesela.

Anonymous said...

Umarim her sey yolunda gider sizin ve bebeginiz icin

Anonymous said...

Umarim her sey yolunda gider sizin ve bebeginiz icin

Anonymous said...

Merhaba Coco cugum ben 33 yaşında ve 3 yıllık evliyim. Sağlık konusunda gösterdiğim panik atak tepkileri yüzünden ciddi bir şekilde hamilelik korkusu yaşıyorum.Yasim gereği yoğun bir şekilde hissettiğim anne olma isteği de bunun önüne geçmiyor.hamileligin ile ilgili yazıların beni çok duygulandiriyor,saglikli bir şekilde kucağına alman dileklerimle,öpüyorum seni

lay lay lom said...

rahat ve sağlıklı bir doğum geçirmenizi dilerim.sevgiler

Unknown said...

sevgili Sevilay Altan, hamile kalmadan önce folik asit kullanmaya başlayıp başlamamakla, günümüz tıbbında bebekle ilgili sağlıklı doğum durumu neyse onu reddedip eski usule geçmek bence aynı şeyler değil. Benim kastettiğim, hamile kaldığınızı öğrenmeden önce folik asit almaya başlamanın gerekli olmadığı. Günümüzde herşey biraz abartılıyor. Tabi ki tıp neyi gerektiriyorsa onu yapma taraftarıyım. Hamile kalındıktan sonra mutlaka folik asit ve omega 3 alınmalı, eskiden yapılmıyormuş ama günümüzde çevresel o kadar çok faktör var ki hiçbirşey doğal değil, o sebeple daha iyi beslenmek için o katkılar gerekli. Sevgiler

lapetitepartievi said...

Yazınızı çok sevdim.
hamilelikte kullandığınız kozmetik ürünleri ve evdeki deterjanlar ile ilgili de yazar mısınız lütfen

Prima Donna said...

Sevgili coco,
23. Haftamdayim izmir'de çok önerilen bir perinatologa gittim dün. ventrikul posterior da genişlik sınırda saptandi. Takip edilecek inşallah geriler. İlk okuduğumda yazını nasıl ferahladiysam yine öyle ferahladim. Tabi çok zor dua etmekten iyi düşünmekten başka yapacak birşey yok. Teşekkürler

Unknown said...

Sevgili Prima Donna, gönlünü ferah tut, aynı şekilde ben de çok bilinen bir profesöre muayene olmuştum, çok detaylı inceledikleri için birşey bulmamarı pek mümkün değil. Konuş bebeğinle, onun çok sağlıklı olduğuna inan. Sağlıkla geçsin günleriniz, öpüyorum çok

Burcu said...

Cococum bu yazını hamile adayı olarak okuyorum. Tabi sen şuan doğum bile yaptın. Umarım ilk günleriniz güzel geçiyordur. Pozitif enerjin bize de geçiyor öpüyorum sevgiler.

Unknown said...

Gerçekten motivasyonum düştüğü an sizin bu yaZılarınızı okuyacağım , hamileliğin daha başındayım ama biraz sıkıntılı geçiyor . Dediğiniz gibi herseye müdahale edemediğimiz için de kabullenmek gerekiyor olumlu düşünmek gerekiyor , çok çok teşekkür ederim hayata karşı bakışımı değiştirmeme yardımcı olduğunuz için 😘