Sunday, December 27, 2015

You could make it happen


Merhaba:) Sıradan bir pazar gününden değil, 2015'in son pazar gününden herkese selam! Yeni bir yıla başlıyor olmak her zaman heyecan verir bana, büyüdükçe de bu heyecanım artar oldu. Hayatta yapmak istediklerimiz, hayallerimiz, umutlarımız oldukça, yeni bir yıl her zaman heyecan verir. Büyüdükçe, hayatı daha çok anladığımı ve aldığım her nefesin bir anlamı olduğunu bilmek, yaklaşan yeni yılı umutla karşılamamı sağlıyor.
Bugünkü yazımızın konusu, akşam bu saatlere kadar yazdığım makale ile ilgili yabancı araştırmalarda kaybolduğum için, yabancı dilimi kendimce nasıl güncel tutuyorum oldu:)
Çocukluğumdan beri yabancı dillere ilgisi olan biriydim. Hala da beynimizin ne kadar harika bir organ olduğuna şaşırır kalırım. Dünyada konuşulan 7000 den fazla dil var ve o dili anlamıyorsak duyduklarımız sadece anlamsız ses heceleri oluyor... Ama 10 dilden fazla konuşan insanlar da olduğunu bildiğimiz için, belki de bu özellik beynimizde konuşma ve yabancı dil ile ilgili kısmın gelişmişliğine ya da onu ne kadar çalıştırdığımıza bağlı. Bu aralar, beyin odaklı dil eğitimi ile ilgili birçok şey okuyorum, çocukluk döneminde yabancı dillere algının açık olması ve aile tarafından bunun desteklenmesi çok önemli. Benim için ise, yabancı dil bir tutku:) Lisedeyken, anlamadığım ispanyolca, fransızca, italyanca ve portekizce şarkıları ezberleyip söylemeye bayılırdım, çünkü o dillerin tınıları bana çok güzel gelirdi. Sonra Erasmusla Portekiz'e gidince, derdimi anlatabilecek kadar portekizce öğrendim. O dilin, fransızcaya kayan ş'si ve j'si bol bir ispanyolca olduğuna inanmıştım:) Sonra İzmir'e dönünce, portekizcemi geliştirmek istedim, ama maalesef ki, öyle bir kurs bulamadım:) Ben de nasıl olsa benziyorlar diyerek, iki yıl ispanyolca kursuna gittim, sınavlarına girdim. O sırada periodontoloji doktoramı yapıyordum, sanırım ders çalışmak benim için bir hayat felsefesi:))) Doktora derslerinin yanında, ispanyolca çalışmak, ders arası dizi izlemek gibi geliyordu bana. Ama ne yazık ki, pratik yapmadıkça dil yerleşmiyor, sizin bir parçanız olmuyor. İşte burada, hayatın artık hemen her meslek için vazgeçilmez bir şartı olan ingilizce karşımıza çıkıyor. Lisedeyken, kuzenimden aldığım, minik ingilizce hikaye kitaplarıyla sesli pratik yapardım, onları sesli okur, bilmediğim sözcükleri not alır ve boş zamanlarımda onları akılda tutacak şekilde çalışırdım. Ama dediğim gibi, yabancı dil pratiği yapmak bana asla matematik ya da fizik sorusu çözmek gibi zorunlu  ve sıkıcı gelmedi, hep sevdiğim için yaptım. O zamanlar şu an olduğu kadar alt yazılı yabancı diziler yoktu. Şimdi, kulak için, böyle dizilerin ve filmlerin de çok iyi olduğunu düşünüyorum. Bir de en önemlisi, kendinize güvenmek. Özellikle toplum içinde ne söyleyeceğim bu cümlede, nasıl anlatacağım diye korkmadan, dili kullanmaya çabalamak, ki bu en kolay eğer yurtdışına çıkmışsanız ve tek başınızaysanız oluyor. Bir şekilde zor gelse de, aslında o çok iyi bildiğiniz teoriği, pratiğe çeviriyorsunuz. Sözün kısası, bir şeyi istemek, onu başarmanın yarısı. Yabancı diller için diğer yarısı da, pratik yapmak. Umarım yazdıklarım ile yabancı dil hakkında düşündüklerimi size aktarabilmişimdir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere:) Sizi seviyorum!
Botlar/Boots: Deichmann AW 15' burada-here
Palto/Coat: Forever New AW 15' benzeri-similar
Kazak/Sweater: Mango AW 14' benzeri-similar
Jeans: Gap burada-here
Kolye/Necklace: Mutluyumçünküshop burada-here
Çanta/Bag: Furla burada-here

Sevgiler, Cocobolinho

5 comments:

Unknown said...

Faydali oldun canim benim😘😘

Ivana Džidić Split said...

love your dust pink coat! you look so pretty!

http://modaodaradosti.blogspot.ba/

sorsamsöylermisin said...

Ben birde trafikte yabancı youtuberları dinliyorum :) 1-1,5 saatte eve gittiğim için bence işe yarıyor :)

Arzu akspy said...

Merhaba tarzını ve yazılarını cok beğeniyorum okul müdürüyüm eğitimci olarak değerlendirince insalarA guzel yazılar aktardıgını düşünüyorum aynı zamanda Bı moda tutkunuyum blogunu Diğer moda bloglarından ayrı tutuyorum

Arzu akspy said...

Merhaba tarzını ve yazılarını cok beğeniyorum okul müdürüyüm eğitimci olarak değerlendirince insalarA guzel yazılar aktardıgını düşünüyorum aynı zamanda Bı moda tutkunuyum blogunu Diğer moda bloglarından ayrı tutuyorum