Sunday, October 18, 2015

Solotica Natural Colors Topazio

Dünyanın en ünlü lens markalarından Solotica lensleri beraber incelemeye hazır mısınız?

Solotica lensler o kadar meşhur ki, ünleri taa Brezilya'dan dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Meşhur olmasının sebebi lens tasarımı ve gözdeki doğal duruşu tabii ki. 3 sene önce Brezilya'dan gelen bir arkadaşım sayesinde ilk Solotica lenslerimi almıştım. Bugün ise görsellerini paylaşacağım lensi bu yaz aldım. Öncelikle Solotica lensin özelliği nedir? Lensler kaç çeşittir? Nereden alınır gibi sorulara cevap vermek istiyorum.

Solotica Lensler neden bu kadar ünlü?: Gerek renk skalasının geniş ve doğal olması, gerekse diğer piyasadaki lenslerdeki damarlı yüzey yerine nokta nokta rengin lense işlenmesi sayesinde insanın kendi göz rengiyle çok hoş bir şekilde karışması sonucu elde edilen doğal görüntü (bir lens ne kadar doğal olabilirse tabiiii) sayesinde bu lensler bir fenomen haline geldiler.
Solotica lensler kaç çeşittir?: 9 farklı renk ve 3 farklı opasite-tasarım'a sahip Solotica'lardan benim buradaki rengim Topazio; lens tasarımım ise Natural Colors. Solotica'larda Hidrocor serisi haresiz(limbal ring yani göün en dışındaki koyu kahve çizgiden bahsediyorum) ve orta opasitede üretiliyor. Bendeki Natural Colors serisi ince bir hare bulunuyor ve en az opak olan seri. Hidrocharme  ise harenin en kalın olduğu ve en opak seri. Solotica'larda ne yazıkki üretimler arası çok büyük renk ve opasite farklılıkları olabiliyor. Bu nedenle burada gördüğünüz lensin aynısını yakalamak nerdeyse mümkün değil. Öyle ki aynı lens iki farklı kişide de çok çok farklı duruyor. Mesela Natural Colors Quartzo rengi bende belirsiz bir yeşil dururken ablamda çok açık ve bariz bir gri durdu. Bu nedenle iş biraz şansa kalıyor.
Peki Solotica'lar nereden alınır?: Açıkçası Türkiye'de de Solotica getiren instagram satıcıları gördüm ancak resmi bir distribütörlüğü ülkemizde yok. Ben lenslerimi Brezilya'dan OticaBellucci diye bir optik sitesinden aldım. Ücreti Paypal üzerinden onlardan aldığım hesaba yatırdım ve lensleri kargoladılar. Sitenin ingilizce desteği yok, çat pat ingilizceleri var ve iletişim kurmak hayli zor olabiliyor ama en uygun fiyatları da bu site veriyor. Brezilya'daki arkadaşlarımın adresine lensi yollattığım için pek sorun olmadı; Türkiye'ye isterseniz kargo yaklaşık 1ay sürer ve 75doların üzerindeki siparişlerde gümrük vergisi ödeme durumu söz konusu olabilir.
Paranalentes ve Wrlens gibi sitelerden de alan blogger arkadaşların olduğunu biliyorum. Sevgili LensMakyaj bloğunun sahibesi Cansu'nun bu konuda yazdığı yazıyı da okumanızı öneririm.
Solotica Natural Colors Topazio rengine aşık olduğum bir lens oldu. Ne yazıkki doğal görüntülerine rağmen rahatlık olarak çok başarılı değiller. Gözlerimde maksimum 3-4 saat tutabiliyorum. Sonrasında batma ve kuruluk yapıyorlar. Şimdiye dek kullandığım en rahat renkli lensler Desio markasının lensleriydi ki onların da yazılarına şuradan  ve şuradan ulaşabilirsiniz.
Solotica lensler yıllık değişimli olduklarından verilen parayı sonuna kadar hak ediyorlar. Ancak gözünüz hassassa ve numaralı lens olarak tüm gün takmak niyetindeyseniz istediğiniz verimi alamama olasılığını unutmayın!
Sevgiler
Asude
@evremedusa