Wednesday, April 1, 2015

ELCA alışverişi (New MAC haul!)


 Merhaba, bugün bir alışveriş postu ile buradayım. Bimeyenler için kısaca ELCA'dan söz ederek yazıma başlıyorum. ELCA kozmetik, MAC, Jo Malone, Estee Lauder, Darphin, Clinique gibi birçok markanın Türkiye distribütörü. Maslak Plazalar bölgesinde ise ELCA kozmetiğin merkez ofisleri bulunuyor. Bu merkez ofislere bağlı küçük de bir outlet mağaza bulunuyor işte ELCA dediğimiz yer burası oluyor. Geçtiğimiz seneye değin ELCA'nın sadece İstanbul-Maslak'da Sun Plaza'da mağazası vardı. Bu yıl gittiğimde ise yine Sun Plazanın hemen yanı başındaki Orjin plaza'da da mağaza açıldığını gördüm. Toplu taşıma ile her iki plazaya da İTÜ-Ayazağa metro istasyonundan ulaşabilirsiniz. Bu mağazalara benim başlıca uğrama sebebim, MAC'in eski koleksiyonlarına ve başka bazı ürünlerine uygun fiyatla sahip olabilmek. Malum dolar kuru yükseldikçe MAC far, ruj fiyatları neredeyse high-end'lerle yarışır bir hal aldı. Burada ise fiyatlar gayet makul ancak her ürün yok ve gittiğinizde güzel şeylere denk gelme olasılığınız da tamamen sizin şansınıza:)
Sun Plaza'da bulunan eski Elca biraz daha küçük ve ürün sayısı daha az. Orjin plaza'da ise mekan geniş ve daha fazla ürün bulabiliyorsunuz. Her iki plazadaki mağazada da Türkiye'nin birçok kozmetik mağazasında yaşadığım "suratsız, ilgisiz personel" olayını yaşadım. Ne yazıkki ülkemizde kozmetik sektöründeki dev firmalar bile hala personel yetiştirme konusunda çok eksikler. Evet MAC profesyonel bir makyaj markası olabilir ancak orada çalışanlar da dünyanın sayılı makyaj artistleri değil; bu biiiiir. İkincisi, öyle olsalar bile gelen kişi en ufak bir ihtiyaç için bile girmiş olsa bile ilgili ve alçak gönüllü bir yaklaşım sunmaları gerekir diye düşünüyorum. Neyse ki ben sadece alacaklarıma konsantre olduğumdan personel tavrını çok da önemsemedim yine de yaşadığım küçük diyaloğu merak edenler için yazının sonuna ekleyeceğim:) 
MAC paintpotlar 16tl gibi gayet makul bir fiyattaydı. Renk olarak bunlar haricinde 2 renk daha vardı ancak ben bunları tercih ettim. Buradaki Philox Garden rengi çok hoş bir mor! 
Black Ivy, ismi gibi koyu bir yeşil tonu. 
Cooperthorn ise simli bir bakır rengi. Bunu daha çok far olarak kullanmayı düşündüm.
Ojeler soldan sağa; Girl toruble, Neptune ve Shimmerfish. Girl Trouble 11; diğerleri koleksiyon ürünü olduğu için 14tl idi. 
Silver Sun isimli bu far extradimension olarak geçen yanar dönerli farlardan. Çok hoş bir yeşil tonu ile gri yansımaları olan harika bir far. Normal farlar 16tl iken koleksiyon farı olduğundan 20tl'ye gelmiş oldu. 
Deep Fixation da Veluxe Pearl yapıda hoş bir kiremit rengi far. 
Chromographic kalemlerden siyah ve kırmızıyı aldım. Normal kalemler 11tl iken koleksiyon kalemleri 14'er tl idi. 

Bunun dışında Orjin Plaza'da instagramımda paylaştığım Brooke Shields koleksiyonuna ait ürünler, Rihanna için özel çıkarılan 5'li göz farları, Rocky Horror Picture Show koleksiyonu ürünleri ve Vintage Romance koleksiyonuna ait parçalar vardı. 
Gelelim neden personelden memnun kalmadığıma; Sun Plaza'daki mağazaya ilk girdiğimde bir bayan fişiyle geri geldi ve 50tl olan Bobbi brown fondötenin 2 rengi 50tl'den geçmişken 3.renginin 100tl geçtiğini söyledi. Kasada bazen indirim düşmeyebiliyormuş bu nedenle bayan 100tl'lik başka ürünler almak zorunda kaldı çünkü iade olmuyormuş. Bunun üzerine kasadaki görevli bey saolsun benim ürünleri geçirirken dikkat etti hatta sürekli bu problemi yaşadıklarından bahsetti ve Girl trouble renkli oje indirimsiz gözükünce almaktan vazgeçtim. Az sonra Orjin Plaza'daki mağazaya girdim. Öncelikle oradaki bayan personel gardiyan havasında tepemde dikiliyordu:) Ok, problem yok. Fotoğraf çekip sizlerle paylaşmak istedim; yoooook yasak dedi. Anlayamadığım şu, ELCA gibi bir distribütör firmanın bunu yasaklamaktaki amacı nedir? Sanki top secret, özel üretim ürünler satılıyor, hayret!(kiii lansmanlarda mağazada çatur çutur fotoğraf çektik yeri geldi).
Her neyse dedim. 
Girl trouble'ı sepete attım ve kasadan geçerken indirimin düşüp düşmediğini sorunca kasadaki personel yüzüme "sanki hiç başlarına gelmemiş bir olaymış" gibi baktı. "Burası outlet mağaza, tabi ki düşüyor dedi". Allahıııım ya dedim ve 11 tl'ye iki adım ötedek mağazada 25tl gözüken ojeyi almış oldum. 
Bir arkadaşıma hediye bakayım diye Sun plazadaki mağazaya geri döndüm. Bana yardımcı olan bey yoktu, bir başka bayan vardı kasada. Ürünleri geçerken yine yanlışlık olmaması için fiyatları sordum. Yine aynı "uzaylı" bakışına maruz kaldım:)
Neyse uzun lafın kısası, sevgili MAC yöneticileri eğer bu yazıyı okuyorsanız gerekli tedbirleri almanızı diliyorum. Ürünler evet güzel, ama herşey ürün demek değil;)
Çok uzattım.
Sevgiler
GLAZE
instagram: @evremedusa

5 comments:

Unknown said...

Cok güzel bir alışveriş olmuş canım uygun fiyata güzel seyler alınca 2 katı bi mutluluk oluyo fakat çalışanlarla yaşanan sorun kötü.

viva said...

Maalesef tatlim almanyadada böyle saticilar cok oluyor, douglasda hemen hemen hepsi öyle ama mac counterde calisan genc kizlar var ve onlar simdiye kadar genelde güleryüzlülerdi ya da tamamen ilgisiz birsey sormak icin ilgileri icin yalvarmak gerekiyordu nerdeyse :) ama en azindan suratsiz degillerdi..

Unknown said...

Dünyanın sayılı makeup artistleri ülkemize geldiğinde insan ilişkisi dersi versin bu çalışanlara. Ben de çok gıcık oluyorum alayına. Sadece bir defa marmara forum şubesinde bir bayana denk geldim o kadar tatlıydı ki boynuna sarılasım geldi :))
Elca ya gitmeyi düşündüğüm şu günlerde postun çok iyi oldu. Emeğine sağlık :))

Makyaj Kelebegi said...

Çalışanlarla ilgili düşüncelerine aynen katılıyorum yalnız geçen gittiğimde Sun Plaza'daki bir erkek çalışan gayet kibar bir şekilde ilgilenmişti benimle.
Ne yazık ki bayanların bu konuda daha sorunlu olduklarını düşünüyorum.Umarım birgün Elca olsun Sephora olsun farklı yerlere geliriz müşteri memnuniyetinde.
Aldıklarını ise tekrardan güzel günlerde kullanmanı dilerim :)

GleamFashion said...

Öncelikle çok güzel fiyatlara harika ürünler seçmişsin :) Bayıldım tüm ürünlere. İkinci olarak da bu tarz olaylarla bırak outlet mağazaları sephora gibi bir kreme 400 TL verdiğimiz mağazalarda bile karşılaşıyoruz. zannedersin bana oranın CEO'su ve beni gözü tutmazsa satmayacak :D çok gülüyorum bunlara