Friday, July 25, 2014

Don't let your dreams always be dreams


Hayallerimiz var gerçekleştirmeyi dilediğimiz...Ve sadece hayal olarak kalmasını istemediğimiz....İşte bu ay, aklımın her zaman bir köşesinde hayalim olarak kalmış bir projeyi hayata geçirme şansım doğdu. Dişhekimliği ile moda birbirinden ne kadar farklı alanlar olsa da, çok sevdiğim mesleğim ve moda hobim gün geçtikçe birbirinden beslendi. Bu günlerde moda ile olan kısımda güzel değişiklikler oluyor. Sevgili arkadaşım +neslisah cetin ile birlikte çok güzel bir projeye adım atıyoruz: dressupinlove.com yakında açılıyor ve size ayrıntıları buradan aktarıyor olacağım. 
Bugün giydiklerime gelince: Yine beni kendim gibi hissettiren parçalar... Modainmoda çiçekli kimonom kombinin ana parçası ve onu yazın üzerimden çıkarmadığım kot şortum ile gladyatör sandaletlerim tamamlıyor. Ben resimleri çok sevdim, belki de begonvilleri çok sevdiğim içindir. Umarım beğenirsiniz, burada olduğunuz ve bu satırları okuduğunuz için teşekkürler!
Hi everyone, caption of this styling post is all about our dreams. And this month, one of my dreams came true. Most of you probably don't know about my job, I'm a dentist but everything about fashion was always in my interest since from my childhood. Dentistry and fashion are not even close areas, and I love my job so much, though, my hobby and my job was fed each day from each other. These days, great things are happening in the my fashion career. Me and My lovely friend +neslisah cetin are starting a brand new project: dressupinlove.com will be active very soon and I'll inform you about all details later! Stay tuned babes:)
And about this outfit, same stuff which makes me feel really who I am. Floral and bohemian details, they get so well with summer. I loved these photos a lot, may be because of the beautiful bougainvillea flowers that fulfill the background:) Thanks for reading millions of kisses!
Jacket/Ceket: Modainmoda.com
Crop top/Kısa üst: Sheinside
Shorts/Şort: @limaboutique
Sandals/Sandalet: Zara (on sale now/şimdi indirimde)
Bag/Çanta: Gülçin Uzunalan
Sunnies/Güneş gözlüğü: Chicwish
Necklace: Milasorta

4 comments:

Anna and Klaudia said...

Wow!! You look so pretty <33333

http://anna-and-klaudia.blogspot.com/

the creation of beauty is art. said...

Your posts are always so inspirational! I love that idea of not letting your dreams always be your dreams. We have to make them a reality! Love this. And I love your outfit too. You look so totally ready to enjoy a summer day.
the-creationofbeauty.blogspot.com

Anonymous said...

Like your style and point of view against life that inspires me a lot. Good luck in your professional and privat life.

Unknown said...

Heyecanla bekliyorum o projeyi ben amaa :) Ayrıca kimono ve şort ikilisine bayılıyorum sana da harika duruyor kuzumm :))