Wednesday, March 6, 2013

The Body Shop- Part 1 Body Care

Merhaba, geçenlerde blog partnerim sevgili +Coco Bolinho ile katıldığımız The Body Shop etkinliğinin eğlenceli fotoğraflarını ve ürünlerle ilgili edindiğimiz bilgileri paylaşacağım. The Body Shop yıllardır takip ettiğim ve ürünlerini severek kulladığım bir marka olmasına rağmen ilk defa tüm ürünlerini bu kadar yakından inceleme fırsatı bulduğum için mutluyum. Ayrıca  güleryüz ve bitmeyen bir enerji ile bize çok güzel bir akşam yaşatan The Body Shop-Forum Bornova ekibine çok teşekkür ederiz.
Hi! Me and mt beloved blog partner +Coco Bolinho had awesome time at The Body Shop! Today I'm gonna share some photos and reviews about our The Body Shop event's first part. It's gonna be about body care products of this brand. I have been using The Body Shop's products since for a long time but I never had chance for a close up look! Thanks to The Body Shop Turkey team, we had the chance to see everything in place. We had great times, cuties:) Hope you'll enjoy too.
Mağazanın bir duvarı, The Body Shop'un ticari felsefesini anlatan notlara ve fotoğraflara ayrılmış. Gerek hayvanlar üzerinde test yapmamalarını, gerekse yerel ticarete verdikleri önemi ve doğaya olan saygılarını takdir ediyoruz.
The first thing that caught my attention in this lovely store was this wall. It's full of pictures and little notes about The Body Shop's philosophy about trading. They are against animal testing, they encourage fair trade and helps to invent products that can be recycled so they  save our planet too.
The Body Shop'un body butter'larını çok seviyorum. Özellikle çilekli olanın çok seveni vardır eminim. Sağdaki fotoğrafta vücut peelinglerini görüyorsunuz. İçerisinde orta kalınlıkta partiküller içeriyorlar ve haftada bir kez kullanıldığında vücudu ölü deriden arındırarak pürüzsüz bir görünüm kazandırıyorlar.
Those body butters are perfect:) I'm sure there are many people who loves Strawberry body butter! There are also body polishes. You should use them once in a week to have a smooth and renewed skin.
Çok çeşitli body mistler ve aynı kokuya sahip parfümlerini denerken misler gibi koktuk:) Zaten sağdaki resimde sevgili +Coco Bolinho 'nun yüzündeki mutluluğu görüyorsunuz! Body mist'ler özellikle yaz aylarında parfümleri ağır bulanlar için mükemmel bir alternatif oluyorlar. Bunların içinden en beğendiğimiz "Moringa" oldu!
Omg! they have so many body products. To complete your body care you can use those body mists and perfumes over same smelled body butters. You see my dear +Coco Bolinho's happy face on upper right pic. I prefer using body mists especially when its summer. "Moringa" was our favorite scent from that product line.
Spa Wisdom serisi evde Spa keyfi yaşamak isteyenler için oluşturulmuş ürünleri içeriyor. Sol üstte görülen masaj yağının kokusuna da yaşattığı hisse de hayran kaldığımı belirtmeden geçemeyeceğim:) Alt solda Spa Fit serisini görmektesiniz. Turunç özleri ve kafein içeren vücut peelingi ve yağı olan seri masaj ile birlikte düzenli kullanımda cildi pürüzsüzleştirmeye yardımcı oluyor. Yaza doğru denemek gerek!
If you love Spa but don't have time for it, here is your solution! You can prepare a Spa at your home with these lovely products. There are massage oils and balms with a slight and clean scent, also there is a unfragranced spa oil if you like. At left bottom picture you can see Spa Fit line. Spa fit products contain orange fruit extract and caffeine to reduce irregularities caused by sellulitis. I'll definitely give them a try before summer comes.
Absinthe serisi en yeni gelen serilerden. Seri el bakımı için özle üretilmiş el bakım kremi, el butter'ı, sıvı el sabunu ve susuz el temizleme jeli gibi birbirinden güzel üründen oluşuyor. Hafif bir kokusu var. El bakım kremini bir kaç kez denedim eğer hafif bir nemlendirici arıyorsanız size göre olabilir fakat çok kuru cilde sahipseniz o zaman kenevir özlü meşhur ürünlere sahip "Hemp" serisine yönelmenizi öneririm. Kenevirli bakım ürünleri çok ünlü ve çok satanlar listesinin başını çekiyor. Kokusundan pek hoşlanmasam da bu serinin başarılı olduğunu kabul ediyorum! Alt sol resimde ayak bakımı ürünleri var.  Gün boyu yükümüzü çeken ayaklarımızı mentollü ve naneli rahatlatıcı/serinletici bu ürünlerle biraz şımartmak gerek!
"Absinthe" is a new hand product line. It involves hand cream and butter, liquid hand soap and hand disinfectant. I tried its hand cream a few times and I really liked it. If you are looking for a milky non-sticky moisturizer, it can be ideal for you. But if you have really dry hands that need extra moisture then you should probably prefer "Hemp" collection. Hemp is a well known moisturizer and The Body Shop's hemp hand cream is a best seller. I don't use it because of its weird smell which I dislike, but dry hands love this! Moving on to the bottom picture, there is The Body Shop's foot line. They have a relaxing salt for your foot bath, and foot cream etc. It has a fresh and peppermint like scent which we really love!

BodyShop'un erkekler için de çok çeşitli ürünleri var. Mesela benim eşim traş balsamından çok memnun:) Maca kökü özleri içerem yüz peelingi ve yıkama jeli, traş balsamı ve aftershave'ler başta olmak üzere bir çok ürün bulunuyor.
There are so many different product choices for men too. My husband loves their aftershaves and shaving balsams so much. All shaving products involve "Maca" root extract which soothes mens face:) 
The Body Shop ekibinden sevgili Kaan bey, bitmek bilmeyen enerjisiyle bize (erkekler için olanlar da dahil:)) tüm ürünleri sabırla anlattı ve biz de ilgiyle dinledik:) Özellikle vücut ürünlerinde pek çok ürün ve koku seçeneği + uygun fiyatlarıyla The Body Shop bizim başımızın tacı olmaya devam ediyor. Peki sizin sevdiğiniz, kullandığınız ya da almayı düşündüğünüz The Body Shop ürünleri neler?
The Body Shop Turkey team was full of energy and answered all of our questions with patience. We really enjoyed our trip so much!I love The Body Shop's body care products since they have lovely products with a reasonable price tag. What are your favorite product of The Body Shop?
The Body Shop turumuz tabi ki burada bitmiyor! Son resimde de görmüş olduğunuz üzere, yazımızın ikinci kısmında BodyShop'un güzel parfüm ve makyaj ürünleriyle olan maceramızı paylaşacağız:)
Our The Body Shop trip is not over yet! We will be back soon with photos and reviews about perfume and cosmetic products!

Loves,
Glaze

19 comments:

kontes said...

TBS'nin ürünlerine bayılıyorum. sadece kokuları bile evi TBS ile doldurmama yetiyor =)

Tereza {Drastic Plastic} said...

I want a day for me!

kukutras28 said...

i love body shop!!xoxo

fashionfromsmyrna said...

The body shop urunlerine bayiliriim!! Harika bir post olmus, bana body shopin cilekli bodybutterini ozletti kokusu burnuma geldi:) ozledim ben sizi cok:) keske karsilassak forumda falan:)

Unknown said...

Hello my lovely new friend.

Thank you for visiting my blog :o)

I am your newest follower.

Jac x0x

matillysthisnthat.blogspot.com.au

wishingbeauty blog said...

Kenevirli el ve ayak bakım ürünleri, makyaj fırçaları en son body shop alışverişlerim.
Bu arada bende bloğuma beklerim.

the creation of beauty is art. said...

They have so many amazing products!
the-creationofbeauty.blogspot.com

Le Chic Closet said...

I love Body Shop!! :) kisses

Unknown said...

I love the body shop!!
Mar

Unknown said...

yes, lets follow each other! im following you now on GFC

Unknown said...

Hi Cutie, (you are looking very cute)

I like body shop too and I wish I had a day with them too.


sebnemsblog said...

Tbs gerçekten benimde çok sevdiğim, mağazalarına ise bayıldığım bir marka, çok güzel görünüyorlar:)

Bana da beklerim:)

http://www.alisverismakyaj.blogspot.com/

Sam said...

Love the body shop and the fact that their products are mostly natural based is even more reason to love them!

Unknown said...

pretty interesting

XX from Tokyo,Nana from na-ta-ri

Longstory said...

Sarışınım beniimm kızım ne güzel kızsın sen bee!yanımda olsan sarılırdım sanaa benn nazar değicem şimdii tütütüt...
Bayılırım tbs ürünlrine bende severekte kullanıyorum lipbalmları çok iyi değil kokuları harika ama:)!

evremedusa said...

cnm karşılaşmayla olmaz buluşmak lazım:))

styleinlove said...

love the body shop!

styleinlove.blogspot.com

Unknown said...

Great pictures! The body shop has some really wonderful products and I love their philosophy!
xo
girlintheyellowdress.com

Unknown said...

love the body shop hun and great pictures love your sweater so much
hugs
Virgit

www.preppyfashionist.com