Saturday, February 23, 2013

Lush Blogger EventGeçtiğimiz günlerde sevgili Sedef'in organize ettiği Lush etkinliğine katıldık. Öncelikle söylemeliyim ki hem kızlar hem de Lush ekibi süperdi. Herkesin enerjisi ve neşesi oldukça yüksekti. Sevgili Lush ekibi bizler için hem geniş bir ürün tanıtımı yaptılar hem de ikramları ile mutlu ettiler. Lush'ın daha önce de ürünlerini kullanmıştım ama daha detaylı inceleme ve soru sorma fırsatı bulduğum için de sevinçliyim. Gelelim bu güzel akşamda neler yaptığımıza ve ürünlere...
Hi, our lovely blogger friend +wantthefashion has invited us to LushTurkey's blogger event. First of all I want to say that all blooger girls and lush team was amazing. We were all filled by joy and energy. I've used some Lush products but I never had the chance to investigate them all. So I was both happy and excited to be there with all those lovely people. Here are some photos about what we did that night...
Ürünleri incelerken atıştırma fırsatımız da oldu:)
We had the chance to have some snack while investigating:)
Banyo balistiklerini kurcalarken +Coco Bolinho 'mun objektifine poz vermeyi de ihmal etmedik:)
I was caught to +Coco Bolinho 's camera when we were smelling those bath salts, they are called "ballistics".
Orta sehpanın üzeri sabunlarla doluydu, bu sabunlardan Fresh Pharmacy'i sivilcelerim için yüzümde kullanmıştım fakat kokusu pek hoşuma gitmediğinden yarım bırakmıştım. Özellikle RockStar ve Honey I washed the kids! sabunları kokularıyla gönlümüzü fethetti ve +Coco Bolinho'cuğum RockStar'ı satın aldı.
A table full of Lush soaps! Seems so delicious and smells that way too! Our favorite one was RockStar ,that pinky one, and +Coco Bolinho bought them already! Once I used Fresh Pharmacy soap for my acne problems but I gave up using it before it finished because of its heavy smell:(
Bu standda değişik cilt tiplerine uygun krem ve tonikler vardı. Ürünlerin en önemli özellikleri ise herbirinin el yapımı olması ve kutularının altında yapan kişinin adı ve son kullanma tarihlerinin yazması. Lush ekibinden edindiğimiz bilgiye göre Lush hammaddelerini aracı koymadan doğal pazarlardan satın alıyor ve taze taze kullanıyor. Ürünlerinde parabenler olsa da miktarının az olduğu söylendi.
There were lots of different creams and toners. Lush claims that all their products are handmade and they support fair trade. There is a label on the bottom of all products with an expiration date and a name(who made that product). Lush team claims that their products may contain parabens but with a very love dose( <%1).So if you are sensitive about conservatives you should read ingredients before you buy.
Sevgili blog partnerim +Coco Bolinho bir yandan ürünleri denerken diğer yandan kızlarla sohbette:)
While trying new things, my dear blog partner +Coco Bolinho talks to other blogger girls:)
Aşağıdaki resimdeki katı masaj yağlarını deniyoruz ve bayılıyoruz. Özellikle kalp şeklinde olan bir tanesi var ki,en çok onu sevdik. Bu yağların aynı zamanda hamilelerde ve yeni doğanlarda masaj yapmak için kullanılabildiğini öğrendik.
We tried solid body oils and we loved them! We learned that these can be used during pregnancy to reduce skin cracking and after that you can use them to massage your baby, wouldn't it be cute?:)
Balistiklerin önünden ayrılamıyorum ve objektiflere burada takılıyorum:)
I can't give up smelling those ballistics and here our camera finds me again:)
Buradaki banyo tuzlarını tek tek inceledikten sonra The Comforter olanıyla küçük bir gösteri hazırlandı. Sıcak suya bırakılan The Comforter gerek görsel olarak gerek de kokusuyla bizi mutlu etti:)
Lush team has arranged us a show using these bath salts. They put "The comforter" in hot water. We watched it as it slowly melts leaving a magnificent smell behind.
Meyve ağacını o kadar beğendik ki o meyvelerle bir pozumuz olsun istedik:) işte sevgili +wantthefashion +Kavunlu Votka +Coco Bolinho, yağmuryücel ve ben.
That fruit tree was so decorative but we couldn't resist to eat! Here is our pose with lovely +wantthefashion +Kavunlu Votka +Coco Bolinho, yağmuryücel and me!
Bu balistiklerin hepsini eve götüresim geldi. Ortamın kokusunun %80'ini bunlar oluşturuyor zaten. Hmm mis gibi:)
Those ballistics took my mind away! Awesome smell:) 
+Coco Bolinho 'm günün stiline uygun balistiğini buldu:) Hemen anı yakaladım tabi ki!
My dear friend +Coco Bolinho found a match with her style:) I caught that moment, of course!
İşte benim kullandığım Fresh Pharmacy sabun...İçeriği güzel olsa da kokusu kötü bence:( Tea Tree Water ile birlikte bir süre kullanmıştım ama kokusu yüzünden ikisini de etkilerini göremeden bıraktım.
Here is Fresh Pharmacy soap as I mentioned above...Tea Tree water is another famous product with tea tree extract which has anti-inflammatory effects. But I don't like it either because of its weird smell:(
Duş jellerinin dekorasyonuna hayran kaldım.
Decoration of shower gels were perfect!
Lush'ta yok yok...Diş macunu da çıkartmışlar! Değişik bir fikir olsa da içeriğini incelediğimde aslında bir diş macununda olması gereken etken maddeleri göremediğim için liste dışı kaldılar!
These are toothpastes as you can see, but I don't prefer to use them because they don't have much active ingredients. So I'll skip this one!
Bu minnoşlara bayıldımmm. Görüntülerine bakar mısınız? Jöle şeklinde duş jelleri! Hem de içlerinde hafif ışıltılar var:) İnsan dokunmadan duramıyor, hepimiz sırayla mıncırdık bunları:)
Do you see those beauties? They are shower gels in a jelly form. I couldn't resist to touch them! They are like a jellyfish but they smell so much better:)
@fashionfromsmyrna  ile çok iyi anlaştık, kendisine buradan sevgilerimizi iletiyoruz:) Hala ziyaret etmediyseniz bloğu için tık tık!
We have just met @fasihonfromsmyrna but we loved her so much already! If you still didn't see her blog you should check it click click!
Bu dudak peelingleri çok methediliyor. Bubblegum'ın kokusuna bayıldım tam ismine layık bir kokuydu! Son anda almayı unuttum, en yakın zamanda edinmeyi düşünüyorum. 
Lipscrubs are not used by most people but for me they are very important. Bubblegum lip scrub smells like a bubble gum and leaves your lips so smooth:)
Bu güzel etkinliği hepimiz Instagram'da paylaştık ve mutluluğumuz çoğaldı! Instagram'da bizi takip etmek için cocobolinho ve evremedusa yazmanız yeterli:))
We all shared some photos of this lovely event via Instagram! To follow us via Instagram: cocobolinho & evremedusa 
Lush etkinliğinden eve götürdüğümüz ciclerimiz bunlar.Sarı renk olan far ve turuncu olan da ruj. Lush'ın renkli kozmetiklerini uzun süredir merak ediyordum. Hem farı hem de ruju kullandım ve ayrıntılı olarak yazmayı düşünüyorum.  
These babies came with us to our homes! That yellow one is eyeshadow and orange one is lip color. I was curious about Lush's cosmetic line and now that I have to chance to give them a try. I used them already but detailed reviews and photos will be soon on the blog.
Son olarak Lush'ın en sevdiğim ürünü Lemony Flutter'dan bahsetmeliyim. Tırnak, eller ve dirsekler için yoğun bakım sağlayan bu kremin vanilya ve limon karışımı çok da güzel bir kokusu var. Düzenli kullanımda etkisini görüyorsunuz. Daha önce bir kez daha almıştım bu da ikinci alışım:)
Lastly, I have to mention my most beloved product of Lush, it is "Lemony Flutter" hand and nail cream. Its the perfect cream for dry hands and cuticles. Lemon&Vanilla scent is gorgeous! I have finished one and brought my second!


Özellikle banyo ürünlerini çok beğendiğim Lush Türkiye ekibine buradan bir kez daha teşekkürlerimi yolluyorum:)
I love Lush's bath products and wanted to buy them all:) Here I thank Lush Turkey team for this great event:)

Loves,
Glaze:)

43 comments:

Droplet said...

oof ya İzmirde olsaydım bnde keşke :( Çok güzel bir event olmuş canlar <3 :))Sevgiler..

http://lagrimas-de-amor.blogspot.com/

Unknown said...

looks like a super fun event and you got to try sooo many products!

Mili from call me, Maeby

Sabrina said...

Ooooh, this looks AWESOME! I personally love Lush (I swear by the Angels on Bare Skin facewash!), so I'm definitely loving this post. What a great event and you took lots of great photos!

xo,
Sabrina
http://www.rougespark.com

Unknown said...

Looks like so much fun.

Ivana Džidić Split said...

cool post:) I'm following with bloglovin now too

Toks said...

Hi Coco, What a great event. Looks like you had a marvellous time. I've used the spray before but it made my hair go really blond so I stopped using it. It's great for you because you have lovely blond hair.
Have a great weekend. xoxoxo

Unknown said...

Thanks for your comment, I'm following your!!!:)) kisses
http://1zapatoamedida.blogspot. com.es

the creation of beauty is art. said...

What a wonderful event! That is great that you were able to attend. Your pictures are fantastic.
the-creationofbeauty.blogspot.com

Ice Goddhez Blog said...

Lush is so yummy I want to eat! LOL. :)
Nice event Coco and Glaze! :)


★♡ New Outfit Post (^_^) ♡★
Outfit Post: ✾ Simply Bella ✾ 。◕‿◕。

❤ ~Chai
http://chenmeicai.blogspot.com
http://www.facebook.com/ChaiChenPage

Mica said...

Looks like a fun event :)

AwayFromTheBlue.blogspot.com.au

sorelle in style said...

What great pictures! Looks like you guys had a great time! :)

♡jilly
sorelle in style

Unknown said...

Great Blog!

Would you like to follow each other on GFC?

Vivianista.com

fashionfromsmyrna said...

Glazeeiiim harikasin :) dismacunu tespitine bittiiim:) herseyi birbir anlatmissin cok eglendim okurken:) balistikler nasildi kullandinizmi:) yine bulusalimm yine bulusaliiim:) operim guzel gozlerinizden:p

Unknown said...

looks like tons of fun!!!

basak said...

keşke fresh pharmacy'yi bırakmasaydın. ben şu ana kadar başka hiçbir üründen ondan memnun kaldığım kadar memnun kalmadım..bıraktığın yerden başla bence..ben üstüne tea trea water spray kullanıyorum. haftada 1 kez de cupcake ve love lettuce ile peeling yapıyorum...

Unknown said...

ben buranın kokusundan hiç hoşlamıyorum önünden geçerken bile uzaklaşarak geçiyorum :(

http://jassmeenmode.blogspot.com/

GulizuzeR said...

Merhabalar.
Blogumda çekiliş var. Sizi de beklerim :)
gulizuzer.blogspot.com

Anonymous said...

I love lush! great photos

Ania said...

Looks like a great event. Thanks for following. I do the same :)

Unknown said...

ooo, I just went by myself.amazing action!!!

Lady parisienne said...

it looks likes you had a great moment!

www.ladyparisienne.blogspot.com

Unknown said...

i totally lurv lush, have got one very close to where i live at bromley glades here in london, they are fantastic, lurv the lemon soap it smells fab. great post dear.

evremedusa said...

Cnm sana da sevgilerimizi yolluyoruz gerçekten eğlenceliydi:) öperiz seniii :*

evremedusa said...

cnmmm diş macunu konusunda hassasım biliyorsun:)) o sarı balistiği aldı coco'cuğum bu haftasonu kullanacaktı:) sayenizde çok güzel bir buluşma oldu:) yeşil köşke gidelim bi gün:)

Sam said...

This is one fantastic blogger event, and at a Lush store, what could be better!! Love their products...looks like you had a fab time. Love your necklace.

evremedusa said...

Başak'cım gerçekten mi??bu iyi yorumların sonrasında alınacaklar listeme bir kez daha ekliyorum kendisini:) diğer peelinglerden haberim yok ama onlara da bakıcam kesinlikle öpüyorum

evremedusa said...

Evet gerçekten de yoğun bir kokusu var, alerjiklere göre değil:) ama bize yaşattıkları akşam ve bazı ürünleri gerçekten de güzel:)

MVESblog said...

Hi! Lovely blog and great post!! :) I would like to invite you to know my blog, you like? ;)
www.mvesblog.com

j.d. said...

Hem siz hem Lush harika!! ♥
İzmir'de olsaydım ne güzel tanışırdık...

And Kate said...

You have a beautiful blog
I absolutely adore LUSH!
The smells and the different products they have are amazing

Would you like to follow each other via GFC and bloglovin?
If so, let me know and I'll follow back right away :)

Have a lovely day,
Speak Soon,
Much Love,
Kate xo

www.and-kate.blogspot.com

Nery Hdez said...

Great post!

I invite you to my WORLDWIDE GIVEAWAY
SNB: Sexy, Naughty, Bitchy me
★ WORLDWIDE GIVEAWAY★

basak said...

bende acaip işe yaradı.bir de cosmetic warrior vardı.soğuk peelinglerden onu da tavsiye ederim ama kokuyor o da içinde sarımsak felan var :))) her cilde etkileri ayri tabi ama umarım işe yarar sende de..òpüyorum pek :))

Unknown said...

Hi!
I like those Lush products! (:
It seems like a great event!
Mar

evremedusa said...

Evet cnm ya tanışırdık ne güzel:( neyse artık izmir'e gelecek olursan haberleşelim:*

Unknown said...

im your newest follower and brand new to fashion blogging. so jealous you got to attend a lush event we just got one at our mall here in my hometown everyone is obsessed. and im obsessed with your blog and looks, love that pop of blue below. cant wait to read more, would love love to have you follow back xo

http://myotherclosetiscouture.blogspot.com

Unknown said...

Love this brand! Amazing event with lots of fun, sure!
xxo

http://madlolaa.blogspot.com.es/

Unknown said...

Seems like you had so much fun out there!
Lovely Blog!
Maybe you want to follow each other? Check my blog and let me know! I would love it!

Tina said...

great event and fun you have!

Anonymous said...

Coconun boyu kaç acaba herkesten ne kadarda uzun gözüküyor çok merak ettimde :))

Unknown said...

I have to say their products are so pretty to look at and I love their story!
xo
girlintheyellowdress.com

My Own Fairytale said...

They have amazing stuff.
Some things look so eatable :-)

XO Arezu

Anonymous said...

Aaaa o tarihte niye izmirde değilmişim ben yaa! Bayıldım vallaha hepinize ;)

Life Style By EleBe said...

Estoy enamorada de su cardigans... es precioso. Ya le sigo.

Besos

lifestylebyelebe.com