Saturday, November 3, 2012

Red My Lips - Haftanın Makyajı : Kırmızı Ruj

Merhaba, makyajda her sezon yenilikler oluşsa da, kavramlar değişse de bence değişmeyen, klasik ve elegan olan tek birşey varsa o da "Kırmızı Ruj"dur. Günlük kullanımda pek tercih etmesem de, özel günlerimde sıklıkla kullandığım kırmızı rujlarımın hepsini ayrı ayrı seviyorum. Makyaja üniversitede başlamama rağmen lise yıllarımda başladı kırmızı ruja olan sevgim. O zamanlar efsanevi punk grubu No Doubt'ın vokalistliğini yapan Gwen Stefani'nin güzel yüzünü kırmızı rujuyla vurgulamasına hayrandım:) Gelelim günümüze ve benim kırmızı rujlarıma...
Hello, with every new season, many techniques and trends are changing in make-up. But one elegant and classic line of make-up never changes: " Red Lips". Although I don't prefer red lips in my daily life, in a special occasion its my saviour:) My red rouge addiction started when I was at university. I admired Gwen Stefani , who is former vocal of the legendary punk group named No Doubt, so much and she was stunning with her red lips and beautiful face:) So here are my Red Lipsticks that I love and I hope you enjoy ...
               

Kırmızı rujun kaliteli olması bence çok önemli yoksa klasik bir görüntüden uzak basit bir görünüm oluşabilir. Ayrıca bulaşmaması ve kalıcılığı da çok önemli. Bir saat sonra dudak çizgisinden taşmış kırmızı rujla uğraşmaktansa hiç sürmemeyi tercih ederim. Benim tanıtmak istediğim rujlarım ise üst soldaki resimde yukarıdan aşağıya doğru sırasıyla;
1- Mac-Marilyn Monroe Koleksiyonu : Charmed, I'm Sure
2- Rimmel-Kate Moss Lasting Finish : 01
3- Chanel Allure Laque : 75 (Dragon)
4- Lancome L'absolu Rouge : 132
Fikir oluşturması açısından tüm rujları uyguladıktan sonra fotoğrafımı çektim. Uygulamadaki  bazı hatalar için şimdiden özür diliyorum. Umarım beğenirsiniz:)

When it comes to red lipsticks I prefer high-end ones. It's important for me to stay on my lips all day without smudging. Smudged red lips are not so cool:( Here are my red lipsticks; 
1- Mac-Marilyn Monroe Collection: Charmed, I'm Sure
2 - Rimmel-Kate Moss Lasting Finish: 01
3 - Chanel Allure Laque: 75 (Dragon)
4 - Lancome L'absolu Rouge: 132
Here are some photos of my red's. There are some mistakes of applications, I already apologize for them:) Hope you like.
Charmed, I'm sure, Matte yapıda mavi alt tonlu pembeye dönük bir kırmızı. Canlı bir rengi var kalıcılığı iyi. Mat yapısından dolayı nemsiz dudaklarda kötü durabilir. 
Notu: A-
Charmed, I'm sure, is a matte textured red. It has blue undertones. For its matte finish I don't recommend this one if you have dry lips.
Overall: A-


Rimmel'in Kate Moss serisinin 01 numaralı ruju koyu, sıcak alt tonlu mat bir kırmızı. Bu rujun en sevdiğim özelliği günlük kullanımda da çok hoş durması ve kolay uygulanabilirliği. Özellikle buğday tenli ve esmerlere yakışabilecek bir ruj. Kalıcılığı ve nemlendirmesi iyi.
Notu: A-
Rimmel'in Kate Moss 01 is a red with warm undertones and it's quite dark. The thing I like most about this one is its really easy to apply. It's not bright so it can be worn daily. It's long lasting and moisturizing. 
Overall: A-
Chanel Allure Laque serisi ne yazık ki artık üretilmiyor. Halen Türkiye'de bazı kozmetik mağazalarında bulunabiliyor. Likit ruj formunda olduğundan dudakta da parlak duruyor ve içinde çok çok minik ışıltıları var. Bu ruj bence tam bir efsaneydi ve kaldırılmasına çok üzüldüm. Ama duyduğuma göre Guerlain'in rouge G serisinin Garconne rengi de buna benziyormuş. Bu bitince ona ışınlanmayı planlıyorum:)
Notu: A+
This shade of Chanel is discontinued but can still be found in some stores. It's a liquid rouge and I think it's the most beautiful red ever. It's bright and has some subtile shimmer in it. It was a legend and I'm so sad that its discontinued but I heard that Guerlain Rouge G in Garconne is a similar shade so if this one finishes I'm planing to buy that one:)
Overall: A+

 Son olarak Lancome L'absolu Rouge serisinin kırmızısı canlı, mavi alt tonlu bir ruj. Ben rengini bayrak kırmızına benzetiyorum. Açık buğday ve beyaz tenlilere yakışacağını düşünüyorum. Nemlendirmesi gayet güzel, kalıcılığı da iyi.
Notu: A+
Last but not least, Lancome L'absolu Rouge in 132 is a bright, moisturizing red. It has blue undertones and on lips it looks amazing! I think it would suit to ones who have light complexion. Its moisturizing and long lasting.
Overall: A+

Sevgiler,
Loves,

Glaze

19 comments:

Unknown said...

Love red lipstick!!!!!
Kisses
Francy&Stef
chicwiththeleast.blogspot.it

My said...

Red lips are so classy!

http://myfashionfoodstyle.blogspot.co.il/

Inge Lakawa said...

i love red lips too \m/

visit my blog ^^
www.luchluchcraft.blogspot.com

Unknown said...

I use red lipstick a lot, specially on saturday night! Kisses
http://crazyheelsblog.blogspot.com

özge said...

canımcım bayılırım kırmızı ruja, sanada hepsi yakışmış ama mat olanları daha çok sevdiğim için rimmel çok hoşuma gitti.

evremedusa said...

Özgecim rimmelin ruju gercekten süper, günlük kullanımda da abartılı durmayan güzel bir rengi var:)

evremedusa said...

Red lips are timeless:)

Anonymous said...

Çok yakışıyor sana kırmızı ruj:) Chanel olana bayıldım tek kelimeyle zaten ne güzelse anca kaldırsınlar piyasadan:/

Mi armario favorito said...

Me encanta el color rojo para los labios :D me gusta tu blog muchos besos

sevda s. said...

Ben de kırmızıyı çok severim ve Rimmel'i çok beğendim :)

Ice Goddhez Blog said...

I love Gwen too! She rocked the look best. And you look gorgeous with those colors too :)

~Chai
http://chenmeicai.blogspot.com
http://lookbook.nu/chenmeicai
http://www.bloglovin.com/en/blog/2957855
http://www.nuffnangx.com/user/hJK222B

evremedusa said...

Çok teşekkür ederim cnm:) Chanel'imle resmen aşk yaşıyorum ve bir daha alamayacağım aklıma geldikçe üzülüyorum:( aynen, güzel olan herşey ya LE ya da kaldırıyorlar:(

evremedusa said...

Teşekkür ederim Sevda'cım:)

evremedusa said...

Isn't she gorgeous! Thank you for your comment Chai, now i'm following you via Bloglovin :)

Lilli said...

love these shades, you look very nice!

Serena Wanders said...

I LOVE charmed, I'm sure *_*
and it looks amazing on you!

I just wrote a post that could be interesting also for you!
Check it out!
A loser like me

Lona said...

Red lipstick is so classy. I just don't think that I could pull it off. You look great.
Lona
http://twig-in-pink.blogspot.ca

evremedusa said...

Charmed I'm sure is a great one:) It reminds me of Marilyn Monroe as its a collection item:) thank you so much, I'll check your blog
xoxo

Emily Meyers said...

Hey lovely! I just found your cute blog and gladly added myself to your followers! I’d love to have you stop by and see a holiday hairstyle series I’m doing right now, and also I’ll leave the link to a $150 e.l.f. cosmetics Giveaway I’m having in case you’re interested:)

Hope to see you there, and thanks so much lady!
Xo, Emily

Huge e.l.f. Giveaway!